Home / ADDITIONAL INFORMATION / Další informace (Czech)

Další informace (Czech)

  • EU je ve vztahu k Izraeli největším importérem zboží a druhým největším exportním partnerem. Jen v roce 2006 činil objem obchodu mezi EU a Izraelem 23,5 miliardy euro. (Zdroj)
  • Asociační dohoda mezi EU a Izraelem představuje legální základ pro preferenční obchodní podmínky vůči Izraeli ze strany zemí EU. Článek 2 této smlouvy říká, že tyto vztahy by měly být založené na respektu vůči lidským právům a demokratickým principům. Tyto formují vnitřní a mezinárodní pravidla. (Zdroj)
  • Obchodování s EU pomáhá ekonomickému udržení osad, které EU správně považuje dle mezinárodní práva za ilegální. Podle odhadů Světové banky představuje import z osad do EU částku přibližně 300 miliónů dolarů – asi 15krát více než stejný obchod s palestinským zbožím. (Zdroj)
  • ACAA je nová smlouva ratifikovaná v říjnu 2012 parlamentem EU, která dává Izraeli nový přístup na trh s farmaceutiky a dalším zbožím v rámci EU – bez jakýchkoli podmínek ohledně dodržování závazků vůči lidským právům v rámci asociační dohody. Izrael dokonce odmítl zajistit, aby jeho produkty pocházely pouze z území Izraele, a nikoli z okupovaných území. (Zdroj)